Počet výsledků: 35

Otevřít filtraci

Inhibitor DOPA-dekarboxylázy neboli DDCI (zkratka pochází z anglického názvu DOPA decarboxylase inhibitor) je lék, který je užíván ve fixní kombinaci s levodopou při léčbě pacientů s Parkinsonovou nemocí. DDCI blokuje přeměnu levodopy na dopamin v krevním řečišti, tzn. brání tomu, aby se levodopa přeměnila na dopamin ještě předtím, než se dostane do mozku. DDCI tímto způsobem jednak zvyšuje dostupnost dopaminu v mozku, jednak mírní nežádoucí účinky dopaminu v jiných částech těla. Viz také inhibitor.

Inhibitory zpětného vychytávání noradrenalinu a dopaminu neboli NDRI (zkratka pochází z anglického názvu noradrenaline and dopamine reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. NDRI zabraňují tomu, aby byly noradrenalin a dopamin přepravovány ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství noradrenalinu a dopaminu. NDRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příkladem NDRI je bupropion. Viz také inhibitor, noradrenalin, dopamin, antidepresiva.

Dopaminergní léky je jiný název pro agonisty dopaminu.

L-DOPA je jiný název pro levodopu.

Dopaminergika je jiný název pro agonisty dopaminu.

Dopaminergní znamená „uvolňující dopamin“ nebo „zahrnující dopamin jako neurotransmiter“. Léky s tímto účinkem – tzv. dopaminergika – se používají při léčbě Parkinsonovy nemoci a některých poruch endokrinního systému. Viz také cholinergní, adrenergní, serotoninergní.

Agonisté dopaminu, dopaminergika neboli dopaminergní léky jsou léky, které napodobují účinek dopaminu, neboť působí na dopaminové receptory. Agonisté dopaminu se používají zejména při léčbě pacientů s Parkinsonovou nemocí. Viz také agonista, dopamin, dopaminergní.

L-DOPA test je vyšetření, které se používá při diagnostice Parkinsonovy nemoci. Lékař při něm zkoumá, zda testovaný člověk odpovídá na jednotkovou dávku levodopy, tzn. do jaké míry může tento lék zmírnit parkinsonské příznaky. Díky tomuto vyšetření lékař zároveň rozezná, zda se skutečně jedná o Parkinsonovu nemoc nebo o jiný parkinsonský syndrom, neboť pacienti s parkinsonskými syndromy na léčbu levodopou neodpovídají.

Dopamin je jeden z neurotransmiterů. V mozku hraje významnou úlohu například v mechanismech potěšení, odměny a vzniku závislosti. Nadbytek nebo naopak nedostatek dopaminu může vést k závažným zdravotním potížím (například ke vzniku Parkinsonovy nemoci, která se vyznačuje mj. nedostatkem dopaminu). Dopamin vzniká v tzv. černé hmotě (lat. substantia nigra) v oblasti středního mozku, dále v hypothalamu, v některých dalších částech nervového systému a také v dřeni nadledvin. Dopamin se řadí mezi katecholaminy a aminové hormony, bývá rovněž řazen mezi tzv. hormony štěstí. Obrázek: Chemická struktura dopaminu. V levé části obrázku jsou barevně odlišeny atomy různých chemických prvků: uhlíku (šedá), dusíku (modrofialová), kyslíku (červená) a vodíku (bílá). V pravé části obrázku konec každé úsečky (není-li na ní zakreslen atom jiného chemického prvku, např. dusíku nebo kyslíku) znázorňuje jeden atom uhlíku. (Zdroj: Wikimedia Commons, Public Domain)

Selektivní inhibitory zpětného vychytávání serotoninu neboli SSRI (zkratka pochází z anglického názvu selective serotonin reuptake inhibitors) jsou léky, které se používají zejména při léčbě deprese. SSRI zabraňují tomu, aby byl serotonin přepravován ze synaptické štěrbiny zpět do váčků v presynaptickém zakončení nervové buňky; díky tomu je v synaptické štěrbině k dispozici větší množství serotoninu. SSRI se řadí mezi inhibitory zpětného vychytávání. Příklady SSRI jsou citalopram, fluoxetin apod. Viz také inhibitor, serotonin, antidepresiva.

Zobrazeno 1 až 10 z 35

Počet výsledků